Home / دسته‌بندی نشده / درباره امریکا

درباره امریکا

درباره امریکا

ایالت متحد امریکا بعنوان بزرگترین کشور پرجمعیت دنیا در رده سوم قرار گرفته و بدلیل تنوع ساکنین مقیم در امریکا می توان از امریکا بعنوان کشوری متنوع و دارای تنوع نژادی نام برد. ایالات متحده امریکا دارای اثرگذاری زیادی روی جامعه بوده اما بعد از حضور در جنگ جهانی اول و دوم قدرت خود را در جهان از دست داد با این حال امروزه امریکا بعنوان یکی از اعضای امنیت سازمان ملل و جز پیمان نظامی ناتو می باشد . از لحاظ گستردگی می توان گفت که امریکا سومین کشور پهناور جهان بعد از روسیه و کانادا بوده و در مقایسه با وسعت ایران، امریکا 6 برابر بزرگتر از ایران می باشد. در این مقاله قصد داریم به اطلاعاتی درباره امریکا بپردازیم و برخی از دانستنی هایی که می بایست در سفر به امریکا بدانید را تشریح کنیم.

درباره امریکا

موقعیت جغرافیایی امریکا

از نظرموقعیت جغرافیایی ایالات متحده امریکا در نیمکره غربی و در امریکای شمالی واقع شده و پایتخت آن شهر واشنگتن دی سی می باشد، امریکا با دارا بودن کشورهای مختلف بسیار گسترده بوده  تا جایی که از سمت شمال با کانادا، از جنوب با مکزیک، از شرق با اقیانوس اطلس و از غرب با اقیانوس آرام درهمسایگی می باشد ؛ البته لازم بذکر است که امریکا از راه دریایی گوانتانامو نیز با کوبا دارای مرز مشترک بوده و از طریق آلاسکا نیز با روسیه دارای مرز آبی می باشد. از بزرگترین شهرهای امریکا می توان به نیویورک اشاره کرد که واحد پولی آن دلار می باشد.

شرایط اب وهوایی امریکا

با توجه به گستردگی و پراکندگی در امریکا، آب وهوای مناطق مختلف آن متغیر می باشد اما در شرایط کلی آب وهوای امریکا معتدل بوده و بخش ایالات شمالی آن نسبت به ایالات جنوبی سردتر و یخبندان تر می باشد ،فصل بهار و پاییز در امریکا معمولاً دارای اب وهوای معتدل، گرم و آفتابی می باشد و در حالت کلی می توان گفت که امریکا دارای آب و هوایی معتدل، بسیار گرم می باشد و در بعضی از بخش ها مثل هاوایی و فلوریدا نیز آب وهوای گرمسیری (استوایی) بر آن حاکم می باشد و سواحل کالیفرنیا نیز دارای آب وهوای مدیترانه ای می باشد.

اقتصاد در امریکا

امریکا دارای بزرگترین اقتصاد دنیا بوده و در رتبه دوم بعد از چین قرار گرفته ، بطور کلی اقتصاد امریکا چند بعدی بوده و می توان گفت که امریکا بزرگترین اقتصاد دنیا را دارا بوده و از شرکای بزرگ تجاری رقیب آن می توان به کانادا، چین، مکزیک، ژاپن، آلمان، کره جنوبی، انگلیس اشاره کرد. کسب و کارهای بخش خصوصی از جنبه اقتصادی دارای مقرراتی ساده بوده و دولت در این میان کمترین دخالت را دارد. بدلیل قرارگرفتن رودهای متعدد و دریاچه های عظیم در مرز مشترک امریکا و کانادا باعث شده که ایالات متحد دسترسی خوبی با کشتیرانی و حمل و نقل دریایی داشته باشند که این امر کمک بسیاری به اقتصاد امریکا خواهد نمود، رودخانه می سی سی پی که بعنوان چهارمین رودخانه طولانی دنیا می باشد نیز در امریکا قرار گرفته و نقش مهمی در اقتصاد ، تجارت و حمل ونقل دریایی خواهد داشت.

سیاست در امریکا

از لحاظ فعالیتی امریکا دارای فعالیتی مستمر بوده و می توان گفت که عضو قراردادهای زیادی می باشد از آن جمله می توان به عضو بودن امریکا در قرارداد تجارت ازاد امریکای شمالی (نفتا)، سازمان آتلانتیک شمالی (ناتو)- عضو گروه هشت و عضو شورای امنیت ملل متحد و دارای حق وتو اشاره کرد.از لحاظ  نظام جاری در امریکا می توان گفت که حکومت جاری در امریکا سیستم جمهوری فدرال مبتنی بر قانون اساسی می باشد و کنگره موجود در امریکا متشکل از دو مجلس نمایندگان و مجلس سنا می باشد که با رای های مردم انتخاب می شوند و این مجلس عهده دار قانون گذاری می باشد، در امریکا نیز همانند ایران رئیس قوه مجریه شخص رئیس جمهور می باشد که با آرای اکثریت مردم انتخاب می گردد و هیئت وزیران وی نیز توسط شخص رئیس جمهور معرفی و می بایست به تائید مجلس سنا در آیند.

فرهنگ در امریکا

امریکا از لحاظ فعالیت های گسترده در موسسات ، محصولات سینمایی، صنعت گردشگری، مجلات علمی مقام بالایی داشته و اغلب شرکت های بزرگ دنیا در امریکا مستقر بوده که از آن جمله می توان به مهمترین برندهای معروف جهان مایکروسافت، مک دونالدز، IBM ، گوگل و اپل اشاره کرد. با توجه به اینکه در امریکا افراد مختلف با خصوصیت های مختلفی زندگی می کنند اما هنوز فرهنگ امریکایی در بین آنها حاکم نشده است. درآمد مردم در امریکا نسبت به سایر کشورها بالا بوده و از لحاظ شرایط استاندارد جهت زندگی جز 20 کشور اول دنیا می باشند.از لحاظ حمل و نقلی نیز امریکا دارای گسترده ترین و پیشرفته ترین سیستم حمل ونقل می باشد و تقریباً می توان گفت که اغلب شرکت های بزرگ هواپیمایی در امریکا وجود دارند.

زبان در امریکا

زبان رسمی خاصی در امریکا حکمفرما نبوده فقط می توان گفت که حدود 80% امریکایی ها به زبان انگلیسی و 12.5% به زبان اسپانیایی (لاتین ) صحبت می کنند. واحد پول کشور امریکا دلار بوده و کد آن USD می باشد ؛ جالب است بدانید که هر دلار به صد سنت تقسیم می شود و از دلار بعنوان یک واحد اصلی ارزی جهانی نامبرده می شود و جنس اسکناس های دلار از جنس الیاف پنبه می باشد.

ایالت در امریکا

ایالت متحد امریکا شامل 50 ایالت بوده که هر کدام دارای قوانین، پرچم و سنت های مخصوص به خود می باشند بزرگترین ایالت امریکا آلاسکا و کوچکترین ایالت آن رود آیلند می باشد، لازم بذکر است که بخش واشنگتن دی سی از بقیه ایالات مستثنی بوده و در منطقه کلمبیا واقع شده است ، منطقه کلمبیا بخش خودمختاری می باشد که بخشی از ایالت مریلند می باشد ، فرهنگ حاکم در امریکا بسیار غنی بوده و مردم آن حس وطن پرستی بالایی دارند.

جهت اخذ وقت سفارت امریکا با ما تماس بگیرید.

About admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس